Vynášení Morany
Datum:
Pondělí 21.3.2011 Z pradávných slovanských dob se zachoval pohanský zvyk vynášení Morany, symbolu zimy, smrti, nemoci a utrpení. Dříve byl tento způsob vynášení zimy a vítání jary každoroční událostí, které dospělí a staří přihlíželi, mladí, dospívající a děti na smrtnou neděli vyrobili symbolickou Moranu ze suchých klacků, slámy, trávy, oblékli ji do bílého, ozdobili vyfouknutými vajíčky a za zpěvu písní ji vhodili do řeky.
V duchu těchto lidových tradic žáci 1. a 2. ročníku a děti ze školní družiny dne 23. března 2011 ukončili panování zimy a utopili Moranu v místním potoce. Opět na naší škole ožívají dávné tradice a zvyky, které si budou žáci v průběhu kalendářního roku pravidelně připomínat.








